Реєстрація

Login

Пароль втрачено

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Login

Реєстрація

Якщо Ви бажаєте співпрацювати з нами – реєструйтесь, заповнюйте свій профіль та надавайте консультації. За кожну відповідь Вам нараховуватимуться бали.

Конституційний Суд допускає обмеження термінів для ознайомлення обвинуваченого та його захисту з матеріалами справи.

18 січня за поданнями народних депутатів Конституційний Суд ухвалив рішення, яким встановив, що обмеження термінів ознайомлення обвинуваченого та його захисту з матеріалами кримінальної справи не суперечить Конституції України.
“Визнати такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), положення частин 6-ї, 7-ї статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України в редакції закону України “Про внесення змін до статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України щодо ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи” від 8 квітня 2011 року № 3228–VI”, – постановив КС. Рішення КС є остаточним і не може бути оскаржене.

Суд нагадав, що з 1960 року ст. 218 КПК встановлювала, що обвинуваченого і його захисника не можна обмежувати в часі ознайомитися з усіма матеріалами справи, але якщо вони явно затягують закінчення справи, слідчий вправі визначити строк для ознайомлення з матеріалами справи – і це затверджує прокурор.
У 2003 році з норми виключили можливість обмежувати термін ознайомлення з матеріалами, однак 2011 року її повернули, доповнивши 7 частиною такого змісту: “У разі зволікання ознайомлення з матеріалами справи обвинуваченим чи його захисником слідчий за погодженням із прокурором або прокурор вносить до суду за місцем провадження слідства подання, яке суддя розглядає і своєю постановою може визначити строк, протягом якого обвинувачений і його захисник повинні ознайомитися з матеріалами справи та заявити клопотання. Після закінчення цього строку обвинувачений і його захисник вважаються ознайомленими з матеріалами справи. На постанову судді прокурором, обвинуваченим чи його захисником протягом трьох діб із дня її винесення може бути подана апеляція. Подання апеляції не зупиняє виконання постанови судді”, – значиться в цій нормі.

КС вважає, що терміни ознайомлення з матеріалами “повинні визначатися в кожній справі залежно від обсягу матеріалів справи та їх складності, кількості обвинувачених, дій або бездіяльності (поведінки) обвинуваченого чи його захисника та незалежних від волі обвинуваченого чи його захисника чинників (наприклад, хвороби) тощо”.
КС наголошує, що строки для ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи встановлює “незалежний та неупереджений суд” – і на це рішення може бути подана апеляція.
“У такий спосіб гарантуються права обвинуваченого на захист своїх прав і свобод судом та на апеляційне оскарження рішення суду”, – зазначає КС.Також КС вважає, що вимоги ст. 218 Кодексу не звужують право на захист і “узгоджуються з практикою Європейського суду з прав людини та з підпунктом “b” пункту 3 статті 6 Конвенції, відповідно до якого кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право мати час і можливості для підготовки свого захисту”.


5 коментарів ( 5 коментарів )

 1. zudipe55

  На мою думку, рішення Конституційного Суду є обгрунтованим, оскільки дійсно є ряд кримінальних справ, в яких захист свідомо затягує розгляд справи посилаючись на те,що обвинувачений не достатньо ознайомився із матеріалами справи. Прикладом, є недавня кримінальна справа,щодо Юлії Тимошенко.

 2. Sputnik

  Цілком погоджуюсь, та підтримую рішення Конституційного Суду. Адже, воно стало на заваді так званому “зловживанню правом”. Визначення чітких темпоральних меж, тільки сприятимуть більш швидшому та ефективнішому судочинству.

 3. bobal87

  Я згідний з тим, що в кожному конкретному випадку слідчий може визначити строк для ознайомлення із матеріалами. Проте погоджувати має не прокурор, який є заінтересований в мінімалізації цього строку, а суд, як нейтральна сторона.

 4. Вікторія

  А це не завжди так.

Залишити коментар